Míg egy rendkívül izgalmas regényt olvasok, nem akarlak benneteket sem olvasnivaló nélkül hagyni, ezért úgy döntöttem, hogy megismertetlek benneteket azokkal a díjakkal, amiket kedvenc íróink megkaphatnak, hiszen nem csak az irodalmi Nobel van a világon. Számos világszintű és olyan díj is van, amit nyelvhez vagy egy-egy régióhoz kötnek, és mind-mind rendkívül nagy megtiszteltetést jelentenek, ha valaki megkapja őket. Az egyik ilyen világszintű díj (nem függ attól, hogy milyen nemzetiségű író milyen nyelven írta a díjazott művet) az irodalmi Nobel-díj, ezt már kiveséztem (lsd. két bejegyzéssel korábban) úgyhogy következzék a többi.
Az egyik ilyen kitüntetés, ami elsőként megragadta a figyelmemet (vajon miért) az a Balassi Bálint-emlékkard - a képen is ezt láthatjátok. Először is, számomra rendkívül szokatlannak tűnik ez a díj, egyrészt angolul a Balint Balassi nagyon mókás, másrészt egy kicsit meredek, hogy egy irodalmi díj KARD alakú. Nemcsak meredek, vicces is. Az ok, hogy Balassi harcos természet volt meg katona meg minden, de nem tudom elképzelni, hogy íróként egy KARD lógjon a falamon. Mindenesetre nagyon kreatív és meglepő formája ez a díjazásnak, emellett nem egyszerű elnyerni sem. A Balassi-emlékkarddal a magyar líra élvonalába tartozó európai szellemiségű költőket és azokat az irodalmárokat tüntetik ki, akik a magyar költészet remekműveit (köztük persze Balassi verseit is) idegeny nyelvre fordítják le. A kard egyébként egy középkori végvári mintára kovácsolt KARD (merthogy Balassi is végvári vitéz volt). A díjazott kilétéről 1996 óta egy kuratórium dönt, melynek tagjai neves újságírók, építészek, néprajzkutatók és egyéb elismert, művelt emberek. A díjat minden évben február 14-én, Bálint napon adják át a Gellárt Szálló Gobelintermében, nagy általánosságban püspökök, de egyéb neves személyek, építészek is adták már át az elismerést. A kardot és az emlékérmet egy magyar mesteremberpáros készíti, úgyhogy ez a díj bármennyire is világszintű, mégiscsak hungarikum na. Kis érdekesség, hogy 2002 óta a díjazottak a kard és az emlékérem mellé egy Herendi Porcelán Balassi-szobrocskát is kapnak, meg egy üveg bort, ami rendkívül különleges és a nevében szerepel a KARD szó. A kardokat minden évben megszentelik Bécsben, úgyhogy ez a kis "pakk" amit kapnak a díjazottak már önmagában is elképesztően értékes. Picivel nagyobb érdekesség, hogy 2004-ben film is készült a díjról, Kardtársak címmel, én még nem láttam, aki megnézi, írhatna pár gondolatot, hogy milyen volt. A díjazottak évről-évre bekerülnek a kuratórium tagjai közé, így a létszáma már meglehetősen nagy (bár a külföldi írók nem tudom élnek-e ezzel a lehetőséggel). A forrásban feltüntetett elismertek között ismerős névre nem bukkantam, nem vagyok annyira otthon a kortárs költészetben, mindenesetre 1-2 év kivételével a tendencia azt mutatja, hogy egy magyar és egy külföldi díjazott van.
A következő az Astrid Lindgren-emlékdíj (az angol rövidítése ALMA, én is ezt fogom használni) a világ legjelentősebb gyermek- és ifjúsági irodalmi díja. Névadója tiszteletére a svéd kormány hozta létre 2002-ben. Évente osztják ezt is, akárcsak a többi díjat és a Balassinál erről nem volt szó, de itt elég sok pénz (500.000 és 600.000 euró közötti összeg) jár hozzá. Évente több ember is bezsebelheti az ALMA-t, természetesen kultúrára, nyelvre, stb-re tekintet nélkül. Egy nemzetközi döntőbizottság választ az általuk előre meghatározott jelöltek közül. Hogy kik kaphatják meg ezt a nagy elismerést? Olyan szerzők, illusztrátorok, narrátorok és/vagy olvasást támogató személyek kaphatják, akik a díj névadójának szellemiségét tükrözik. A díjjal a gyermek- és ifjúsági irodalom iránti érdeklődésé fokozását szerették volna elősegíteni. Az elismerés odaítélésében egy 12 tagú zsűri dönt, melynek tagjai nemzetközi szinten kompetenseknek kell, hogy legyenek a gyermek- és ifjúsági irodalomban, a gyermekjogokban, az olvasás támogatásában, plusz egy fő, aki Lindgren családját képviseli. Jelölteket nemzetközi szervezetek és intézmények terjeszthetnek fel (névsor és a döntéshez szükséges, életpályára vonatkozó információkat tartalmazó listában) a svéd kancelláriának. Elég hosszadalmas folyamat, kb 1 év, mire döntés születik és kihirdetik a díjazottat. Magyar jelölt először 2012-ben volt (Csukás István személyében, akit többször is felterjesztettek) de az emlékdíjat kis hazánkból még senki sem vihette haza.
A Jeruzsálem-díj a következő, amit megemlítenék, erről elég kevés forrás állt a rendelkezésemre magyar nyelven, úgyhogy ez nem lesz olyan bőlére eresztve, mint a többi. Szóval a Jeruzsálem-díjat azok az írók kapják meg 1963 óta, akik az emberi szabadságról, politikáról, környezetről, társadalomról írtak. Az elismerést a Jeruzsálemi Nemzetközi Könyvvásár alatt adják át a díjazottaknak, akik azt hagyomány szerint átvételkor felajánlják valakinek. Nekem ez egy kicsit magas, hogy ez mit is jelent, vagy hogy néz ez ki, de valószínűleg ebben pont ez a gesztus a lényeg. Pici érdekesség, hogy 5 olyan író, aki rendelkezik ezzel a díjjal, kapott már irodalmi Nobelt is.
A német nyelvű cseh Franz Kafka díjról még ennél is kevesebbet fogok tudni veletek megosztani. A díjat a Franz Kafka Társaság és Prága városa támogatják, a nyertesek a városban található Kafka szobor mását kapják meg. A jó hír, hogy 2003-ban volt magyar elismert, méghozzá Nádas Péter Kossuth-díjas magyar író, drámaíró és ésszéista.
Úgy gondoltam, érdekelhet titeket még 1-2 olyan díj, ami ugyan nem világszintű, de mégis a nagy többség hallott róla (és van közte olya is, amit az egyik általam elolvasott könyv szerzője is megkapott).
Az első, a Man Booker-díj. Ki emlékszik, ki kapott ilyet? Hát persze, hogy a Pi életének írója, Yann Martel. A Booker-díjat a francia Goncourt-díj mintájára egy élelmiszeripari vállalat alapította, és a plakett mellé egy 50.000 fontos pénzjutalom jár. Az év legjobb angol nyelvű regényének megíróját jutalmazzák meg vele, amelynek írója a brit nemzetközösség állampolgára - bár 2014-től bármilyen nemzetiségű, de angol nyelven alkotó író megkaphatja a díjat. A zsűri tagjai kritikusokból, írókból és akadémikusokból áll, jelenlegi nevét 2002 óta használják. A kiadók ajánlanak könyveket arra a listára, amiből a nyertest választják, de a zsűri tagjai is jelölhetnek műveket. A díjat nem csak egy író kaphatja meg, több alkalommal is előfordult, hogy megosztották két díjazott között.
A következő díj USA-specifikus, aki látott már olyan filmet, amiben szerepelt egy író/riporter, tuti hallott a Purlitzer-díjról. Ez a legrangosabb újságírói kitüntetés, de kizárólag amerikai napi- és hetilapok újságírói kaphatják meg az USA-ban megjelentetett fényképekért, jelentésekért és cikkekért. Irodalmi, zenei és drámai Purlitzer-díj is van, úgyhogy írók és zenészek is kaphatnak Purlitzert. A legelső díjat 1917-ben adták át. Rettenetesen meglepődtem, mikor megláttam, hogy nevét a magyar származású Purlitzer Józsefről kapta, aki amerikai újságíró és sajtómágnás volt, az díj anyagi vonzatának alapjait is ő teremtette meg - gondolom ti sem gondoltátok volna soha, hogy a legrangosabb amerikai újságírói díjat egy magyar pasas alapította. A Purlitzer-díj nyerteseit egy független bizottság választja, amelyet a Columbia Egyetem Újságírói Kara igazgat. Rengeteg kategóriája van, írók például olyan életrajzok, fikciók, különleges könyvek, történelmi könyvek vagy verseskötetek megírásáért kaphatják meg ezt a díjat, akik mindezeket egy amerikai életéről, vagy Amerika történelméről írnak.
Az utolsó elismerés, amit szeretnék nektek bemutatni, a Cervantes-díj. Ezt a díjat évente adják át egy spanyol nyelvű író életpályájának elismeréseként, ez azt jelenti, hogy több nemzet írói is megkaphatják. Az irodalmi Nobelhez hasonlóan ezt is csak egyszer lehet megkapni. Nevét a híres Don Quijote szerzőjéről kapta. A jelölteket a spanyol nyelvű országok akadémiái ajánlják, a győztes 90.000 eurós pénzösszeget is kap a kitüntetés mellé.
Nos ezek voltak a számomra legérdekesebb egyéb irodalmi díjak, remélem ti is sokat tanultatok belőle, és kellően figyelemfelkeltő volt a számotokra. Már csak néhányat kell aludni, míg új bejegyzéssel jelentkezem, addig is olvasgassátok a többi bejegyzésemet, remélem kedvet kaptok 1-1 könyv elolvasásához ebben a nagy melegben. :)