Julia Quinn: A Bridgerton család-sorozat
2025. február 14. írta: R. N. Dorina

Julia Quinn: A Bridgerton család-sorozat

Nyolc gyermek, nyolc boldog házasság és egy csodálatos anya története

Julia Quinn: A Bridgerton család-sorozata kilenc darab regényből áll, mely az 1800-as évek Angliájának egy gazdag, vikomti család életét mutatja be. Violet és (a fiatalon elhunyt) Edmund Bridgerton szerelméből nyolc gyermek született, akik keresztneveiket ABC-sorrendben kapták: Anthony, Benedict, Colin, Daphne, Eloise, Francesca, Gregory és Hyacinth. Eme nyolc könyv és egy epilógus-kötet ennek a nyolc fiatalnak a szerelmét mutatja be, meglehetősen korhűen, sok szenvedéllyel és romantikával körítve. tartsatok velem és ismerjétek meg ezt a különleges családot!

Julia Quinn Julia Cotler néven látott napvilágot 1970. január 12-én New England városában, Amerikában. Zsidó családból származik, három lánytestvére van, és szülei válása után Kaliforniába költöztek. Már gyermekként is nagyon szeretett olvasni, és már 12 évesen tudta, hogy író lesz. Édesapjával sok súrlódása volt emiatt., mert úgy gondolta, hogy az akkoriban nagyon népszerű (és az írónő által is szívesen olvasott) Sweet Dreams-könyvsorozat nem járul hozzá lánya épüléséhez. Hogy Julia bebizonyítsa, nincs igaza, írt egy újabb részt a könyvsorozathoz, de sajnos a kiadó elutasította az akkor 15 éves lány művét. Végül a Harvardon művészettörténetből szerzett diplomát, de az utolsó éve végén rájött, hogy fogalma sincs, mit akar kezdeni a diplomájával, ezért beiratkozott az orvosi karra, de még két év képzés szükséges lett volna egyáltalán ahhoz, hogy jelentkezhessen az orvosi karra, ezért elhalasztotta a jelentkezést és ekkor, 1995-ben megírta első két regényét. Azután, hogy felvételt nyert az orvosi egyetemre, úgynevezett "Regency regényeket" (1811-1820 közötti, III. György király uralkodása alatti Angliában játszódó történeteket) írogatott. Meglepődve észlelte, hogy első két regényének első kiadásait aukción árverezték el, ami egy kezdő romantikus író számára meglehetősen szokatlan. Az orvosi egyetem végzése közben rájött, hogy ő írni akar, ezért kilépett és onnantól kezdve az írásnak szentelte az életét. Quinn egyébként feminista, női főszereplőit szívesen ruházza fel olyan tulajdonságokkal, amelyek a kor szellemének nem felelnek meg ugyan, de ettől erős, szellemes karakterek lesznek belőlük. Regényei meglehetősen egyedi módon mutatják be a románcokat, mondhatni egyedülálló ebben a műfajban - akárcsak azzal, hogy minden művét elsősorban a férjének ajánlja. 2007-ben, 2008-ban és 2010-ben is az írónő elnyerte a RITA-díjat, és ő a legfiatalabb, aki bekerült az RWA Hírességek Csarnokába. 2003-ban az a ritka megtiszteltetés érte, hogy a Time Magazinban szerepelt, és az utolsó 17 megjelent műve mind felkerült, és közülük néhány vezette is egy ideig a New York Times bestseller listáját. Azt pedig szinte mindannyian tudjuk, hogy a Bridgerton-sorozatból a Netflix népszerű sorozatot készített. Egy kis érdekesség: az írónő egy televíziós játékban 2001-ben 79.000 dollárt nyer. Egyébként lelkes olvasó, közösségi oldalain előszeretettel tesz ki könyvajánlókat. Jelenleg a Washington-állambeli Seattle-ben él két gyermekével és férjével. 2021-ben sajnos súlyos tragédia érte az írónőt: egyik húga és édesapja meghalt egy borzalmas közúti balesetben, amit egy ittas sofőr okozott. Elképesztően termékeny író, eddig közel negyven regénye jelent meg nyomtatásban, amiket számos nyelvre fordítottak le. 

Mivel kilenc darab könyvről van szó, amiknek minden mozzanatát holnaputánig tartana leírni, inkább megpróbálom valahogy másként összefoglalni a történetet. Annak ellenére, hogy a gyerekek ABC-sorrendben kapták nevüket, az első regény, a Herceg és én nem Anthony történetével kezd, hanem Daphne, a legidősebb lány társaságba való bevezetése alkalmával csöppenünk be az egyébként Regency-korban játszódó történetbe. Azt tudni kell, hogy ez volt az a kor, mikor az anyák anyatigrisként védték lányuk ártatlanságát, merthogy a jó házassági szerződésekhez ez elengedhetetlen volt, ellenben a fiúgyermekek ebben véletlenül sem voltak korlátozva, ezért a tapasztalt férfiak és a tapasztalatlan lányok meglehetősen egyenlőtlen felek voltak. A ruhák a keblek vonalán kívül mindent eltakartak, és egy kivillanó könyöktől minden férfit elfogta a vágy, hogy olyat tegyen, ami minden lányos anya rémálma (a másik rémálom a vénkisasszony-lét). Így hát nagy az izgalom Daphne esetében is, akit édesanyja, aki szerelmi házasságot kötött, arra bíztatja lányát, hogy szintén szerelemből házasodjon. Itt jön a képbe a hírhedten élvhajhász Hastings herceg, aki gyermekkori traumái miatt nem akar sem házasságot, sem gyermeket. A két fiatal között cselszövés készül, a herceg az anyák elől menekül, Daphne pedig a saját imázsát szeretné feltornázni, ám a két fiatal között fellobban a szenvedély, aminek tanúi is vannak. Hastings hercege kész párbajban meghalni, csak ne kelljen megnősülnie - na de hogy lesz ebből boldog házasság?

A második részben, A vikomt, aki engem szeretett címűben Anthony, aki édesapja korai halálának és a családfői pozícióval járó terhet viseli magán, elhatározza, hogy megnősül, de nem szerelemből, pusztán utódnemzés céljából, mert úgyis fiatalon meghal, mint az apja, nem akar maga után síró asszonyt hagyni. Ezért kinéz magának egy fiatal hölgyet, Miss Edwina Sharmát, akit nővére, Kate védelmez anyatigrisként, főként a hercegnél is rosszabb hírben álló élvhajhász Anthonyval szemben. A két fiatal aztán annyi időt tölt együtt, hogy egymásnak feszülő indulataik szépen lassan szenvedéllyé fordul át - és ahogy apjának, úgy a szerelmi házasságot mindenképpen elkerülni akaró Anthonynak a végzetét is egy méh okozza. Lesz-e szerelmi házasság a végén?

A Tisztességes ajánlat című részben egy gróf törvénytelen lánya kerül a középpontba, akit nevelőanyja és két mostohatestvére olyan Hamupipőke-szerűen szolgálóként tartanak, és a lány, Sophie, egy álarcosbál alkalmával ismerkedik meg Benedicttel, amire apai nagyanyja ruháiban szökik el. A két fiatal azonnal egymásba szeret, de csak néhány órájuk van, és soha többet nem találkoznak - gondolják ők. Sophie hányattatott sorsának végül egy tivornyán besokalló Benedict vet végül - de szerelmük elég erős ahhoz, hogy legyőzzék a gonosz mostohát, aki mindenáron ártani akar volt férje törvénytelen gyermekének? 

Mr. Bridgerton csábítása c. rész fő témája egy általam feljebb kifelejtett szál felgombolyítása és persze Colin, meg a család egyik régi kedves barátja, Penelope Featherington szerelmének kibontakozása. A sorozat kezdetén minden arisztokratát az szórakoztatja, hogy egy Lady Whistledown nevű titokzatos író pletykalapot terjeszt, amiben a nemesek ruháját, viselkedését és mindenféle velük kapcsolatos pletykát tár mindenki elé, ezért őt vagy nagyon szeretik, vagy végtelenül utálják. Kiléte titkos, közel 10 év alatt nem sikerült őt leleplezni, de annyit elárulhatok, hogy ebben a részben sikerül. Ettől függetlenül a vénkisasszony (27 éves) Penelope és a 30 éves Colin, aki szintén csak utazni szeret, házasodni nem, egymásba gabalyodnak, olyannyira, hogy aztán hirtelen össze is házasodnak - de románcukat beárnyékolja egy hatalmas titok. Ármány és cselszövés következik a házasélet szépségei mellett, és egy bálon minden kiderül - de hova tűnik Eloise?

Eloise, az ötödik Bridgerton-gyermek, aki Penelope-val, vénkisasszony barátnőjével tervezte leélni vénkisasszony életét, kétségbeesik, mikor barátnője férjhez megy. Ezért úgy dönt, hogy a bál alatt, mikor rá senki sem figyel, megszökik Sir Philliphez, aki egy éve elhunyt unokatestvérének volt a férje, és akivel ezidő alatt végig leveleztek. Eliose úgy érzi, nincs vesztenivalója, ezért megszökik és váratlanul beállít az idegen férfihoz és ikreihez, gardedám nélkül. Sir Phillip, aki botanikus, és depressziós, majd végül öngyilkos felesége mellett elszokott minden emberi érzelemtől, nagyon nehezen szokik hozzá Eloise jelenlétéhez, nem tud vele mit kezdeni, a legnagyobb jóindulattal is vásott kölyköknek nevezett ikrek pedig folyton borsot törnek a fiatal nő orra alá. A helyzeten az sem segít, hogy egy este Sir Phillip Eloise négy fiútestvérének gyűrűjében találja magát - de hogy lesz a kényszerű házasságból valódi szerelem?

Francesca szerelme egyáltalán nem ér boldog véget: két év házasság után megözvegyül, és nemcsak élete szerelmét, legjobb barátját, hanem magzatát is elveszíti. Férje legjobb barátja, Michael, aki így megörökli a skót grófi címet, és aki plátói szerelmet táplál a lány iránt az első pillanattól fogva, inkább évekre Indiába menekül, csakhogy ne kelljen a gyászoló özvegy közelében lennie. Francesca 4 év gyász után úgy dönt, hogy újra megházasodik, eközben Michael is hazajön, maláriás és még mindig szerelmes. A fiatal nő küzd, nem tudja mit tegyen, mert vonzódik a férfihoz, de közben nem tudja hova tenni magában, hogy továbbra is Kilmant grófné legyen - a szerelemnek azonban semmi sem szabhat határt, így van ez a fiatalok esetében is. 

Csókja megmondja című részben Hyacinth Bridgerton választását ismerhetjük meg: egy szintén hírhedten házasságellenes, nőfaló férfival hozza össze a sors: Gareth St. Clair, a grófi cím várományosa, de közben az apja által rendezetlen származásúnak kikiáltott, gyűlölt fiatal férfi szinte rögtön felfigyel a szellemes, okos fiatal lányra, aki a nagymamájának, Lady Danburynek olvas fel kedd délutánonként. Ebbe a részbe már egy kis kaland is vegyült, Hyacinth még házasságkötésük után is bőszen keresi majd az olasz felmenők által elrejtett gyémánt ékszereket. De a sok ellentmondás közé vegyül egy kis romantika és nem kevés szenvedély is, ezt leszögezhetem. 

Utolsóként a Bridgertonok közül Gregory nősül meg: testvérei szerelmi házasságain szocializálódott, úgy gondolja, hogy akit meglát és szíve úgy dobban, az lesz az ő felesége. Kate és Anthony partiján találkozik is Miss Hermione Wattsonnal, akibe első látásra őrülten beleszeret, de a lány szíve foglalt... Barátnője, Miss Lucinda Abernathy szintén zűrös családból származik, nagybátyja egy súlyos titok miatt feleségül akarja kényszeríteni valakihez, akit nem szeret. Jön az esküvői jelenet, mikor is Gregory beront, hogy megakadályozza a nászt - de mi történik, ha kérésére nemet mond az ara? Megtudhatjátok, ha elolvassátok a könyvet! 

Az és Boldogan éltek című záró részben minden házaspár kap egy utolsó utáni epilógust és megismerhetjük Violet és Edmund szerelmének a szárbaszökkenését is. 

Nekem nagyon tetszett ez a sorozat, bár így egyszerre meglehetősen tömény volt. Nem azért, mert rossz, hanem mert nemes egyszerűséggel sok. De a történetek kreatívak, mindegyikben van valami, ami mássá teszi, mint az előző rész volt. Nem gondoltam volna, hogy ez lehetséges, de az volt. Az erotikus jelenetek abszolút megfelelnek a műfaj sajátosságainak (én nem hiszek ezekben az azonnal mindenki majd felrobban-szerű dolgokban, de ez is szerves része ennek). Nagyon szerethető, érdekes, romantikus - a műfaj kedvelőinek kötelező!

 

Jó olvasást kívánok!

A bejegyzés trackback címe:

https://azolvasasize.blog.hu/api/trackback/id/tr5418077084

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása