Thomas Hardy: Távol a világ zajától című regényének főszereplője egy Bathsheba Everdene nevű fiatal nő, aki örököl egy gazdaságot, és úgy dönt, hogy a kor eszméinek ellentmondva nem megy férjhez és nem fogad fel tiszttartót maga mellé, hanem egyedül irányítja azt. Ennek ellenére három férfi is verseng a kegyeiért, Bathsheba pedig egyik hibából a másikba esik velük kapcsolatban. Hogy végül ki lesz az, aki elnyeri a nő szívét - megtudhatjátok, ha velem tartotok!
Thomas Hardy OM 1840-ben született angol költő és író, a regionális epika egyik legkiemelkedőbb művelője. Regényeinek helyszíne egy képzeletbeli délnyugat-angliai megye, Wessex. Édesapja építőmester volt, édesanyja cseléd, rokonai is mind a vidéki élet munkásai voltak: béresek, inasok, stb. Hardy eléggé hajlamos volt már kicsi korában is a letargiára meg a depresszióra, rokonainál tett látogatások és az ott tapasztaltak (alkoholizmus, a sok gyermek okozta anyagi terhek, betegségek, stb.) sem segítettek ezen. Papnak szánták, de aztán építőtanonc lett belőle, ezen évei alatt sem hagyott fel a tanulással, igen aktívan képezte magát, megtanult ógörögül és lelkes vitákat folytatott más vallási felekezethez tartozó ismerőseivel. 1862-ben Londonba került egy neves építész asszisztenseként, ekkor írta az első verseit. Nagy hatással voltak rá a kor vezető természettudósai és eszméi: többek között John Stuart Mill és a pozitivizmus is. A városi életet megelégelve végül visszaköltözött a tanyára a szüleihez, ahol született. Első regényét 1868-ban írta A szegény ember és az úrnő címmel, amit sajnos több kiadó is visszautasított, ezért Hardy megsemmisítette a kéziratot. 1874-ben adta ki az általam is ismertetett, Távol a világ zajától c. regényét. Számos regénye és verseskötete jelent meg magyarul is. 1928. január 11-én halt meg, szintén Angliában.
Nézzük akkor magát a regényt. Ez is "Wessexben" játszódik, egy kis gazdaságban, melynek szomszédja egy Gabriel Oak nevezetű gazda, aki meglehetősen nagy birkanyájat birtokol igen nagy szakértelemmel. Ennek a kis gazdaságnak a tulajdonosa, Mrs. Hurst, a nagynénje annak a fiatal lánynak, aki egyszercsak nagy szekérrel és rengeteg holmival megérkezik, és Gabriel csak annyit jegyez meg róla, hogy valóban gyönyörű, de nagyon is hiú. Gabrielnek nagyon megtetszik a lány, olyannyira, hogy feleségül is kéri, de Bathsheba elég csúnyán kikosarazza. Gabriel gazdát utána hatalmas kár éri: az egyik pásztorkutyája szakadékba hajtja nyáját, így elszegényedett és kénytelen munkát vállalni. Időközben Bathsheba nagybátyja, aki egy másik gazdaság tulajdonosa volt, elhalálozott, és unokahúga öröksége lesz a föld és a nyáj. Akkoriban nőként egy ilyen férfias feladatkört ellátni rendkívül szokatlan volt, de munkásai jól reagálnak erre az új rendszerre, és idővel a gabonatőzsdén is megszokják a gyönyörű nő jelenlétét. Gabriel pedig véletlenül pont ebbe a gazdaságba szegődik el. Bathsheba es Gabriel viszonya eleinte feszült, később pedig ő válik a nő legfőbb tanácsadójává. Egy Valentin-napon Bathsheba tréfából elküld egy házasságra felszólító üdvözlő-lapot a hírhedten agglegény szomszéd gazdának, Mr. Boldwoodnak, ezzel a tettével egy életen át tartó szerelmes zaklatást zúdít a saját nyakába. Boldwood természetesen halálosan szerelmes lesz, de Bathsheba őt is kikosarazza, mivel megjelenik a színen egy Mr. Troy nevű katonatiszt, aki hírhedt nőfaló hírében áll; és mindenki óva inti főhősnőnket, hogy akar csak a közelébe is menjen, mégis összeházasodnak. A hétköznapok természetesen kioltják az ifjú férj őrjöngő szerelmét, és egy másik, titkos szál is napvilágra kerül: Bathsheba nagybátyjának rejtélyes módon eltűnt szolgálója, Fanny is felbukkan, majd meg is hal - és mindezt nem egyedül teszi. Troy elmegy, majd halálhírét hozzák, Boldwood pedig újra lecsap, mindenáron korábbi tréfájának kiengeszteléseképpen feleségül akarja magához erőltetni a frissen megözvegyült asszonyt. Gabriel Oak, aki tehetségének köszönhetően idővel újra feltört, csak csendesen szemléli az eseményeket, és soha ki nem hunyó szerelemmel szereti Bathshebat. Egy karácsonyi estélyén, ami a leánykérés napja lett volna, végül mindenre fény derül, és olyan események következnek be, amire senki sem számít. Hogy miként végződik a történet, megtudhatjátok, ha elolvassátok a könyvet!
Nekem személy szerint nagyon tetszett ez a regény, tényleg hozta ezt a távol a világ zajától érzetet. Nyugalmas, vidékies, csendes "háttér" előtt zajlik Bathsheba felnőtté válása, és ennek az egésznek van egy szuper hangulata, nagyon jó olvasni. Semmi kapkodás, mégsem unalmas, nagyon olvasható és szerethető. Én legalábbis nagyon szeretem ezeket a nem csöpögősen romantikus, női szerepükből kilépni igyekvő, szárnyaikat a férfiak világában is próbálgató hölgyeket ábrázoló angol regényeket. És kifejezetten tetszett, hogy Hardy (annak ellenére, hogy sehol sem találtam utalást azzal kapcsolatban hogy nős lett volna vagy ilyesmi) nagyon is jól és életszerűen ábrázolta a főhősnő jellemét, érzelmeit. Nekem ez pozitív csalódás, sok könyvben, amit férfi ír női főszereplővel nálam ez eléggé sántítani szokott. Szívből ajánlom mindenkinek, aki szereti az angol irodalmat, a finom romantikát és valami kis csendes, nyugodt olvasmányra vágyik.
Jó olvasást kívánok!